Blog

Akril festék használata gyerekeknek

2020.05.08 14:57
Akril festék használata gyerekeknek

Az akrilfesték nagyon jó alapanyaga a művészi alkotásoknak. Könnyű kezelhetősége révén azonban arra is alkalmas, hogy már gyermekkorban meg lehessen ismerkedni vele. Tudjunk meg mindent az akrilról, és arról, hogyan érdemes bemutatni a kicsiknek!

A kreatív, alkotásra vágyó gyerekeket érdemes a lehető legkorábban megismertetni azokkal az alapanyagokkal, eszközökkel és technikákkal, amelyek később változatos munkára, alkotásra ösztönözhetik őket. Azonban a szülők sokszor túl korainak tartják, hogy a gyermek túllépjen az általánosan ismert alapanyagokon, művészkellékeken. Persze nehéz megtalálni az egyensúlyt, hiszen vannak drága anyagok, amelyeknek persze a használatuk is túl macerás. Az akril azonban nem ilyen. Az akrilfesték igen hálás alapanyag, mivel amellett, hogy könnyű használni, összetett munkák, izgalmas technikák alkalmazására is lehetőséget nyújt.

 

Akril jelentése

Az akrilfesték az akrilgyantáról kapta a nevét. Ennek a festéknek a lelke, hatékonyságának kulcsa ugyanis a kötőanyagként funkcionáló akrilgyanta. Maga az akrilfesték műanyag, illetve pigment részecskékből áll, melyeket az akrilgyanta hordoz, köt meg, ráadásul nagyon erősen, feloldhatatlanul. Ez a festék, egy újfajta, szintetikus anyag.

Azért szeretik a művészek, mert az olajfesték és a vízfesték előnyös tulajdonságait is magában hordozza, anélkül, hogy találkoznánk ezek hátrányával az akrilfestés során. Ugyanis ez a vízbázisú festék gyorsan szárad, ezért amikor több rétegben festünk, akkor nem kell sokat várnunk egy-egy réteg felvitele között. Ez nagy előny, ezért kifejezetten szeretik a művészek. Viszont a kötőanyag, az akrilgyanta, ugyanolyan stabil, mint az olaj. Ezzel függ össze, hogy az akrilfestéket mély és telt színek jellemzik, ezért hatékonyan érhetjük el vele a kívánt hatást.

Az akrilfestéket nem csak vászonra, papírra lehet alkalmazni. Az említett pozitív tulajdonságai kapcsán beltéri falfestékként is igen népszerű, de fémen, fán, bármilyen anyagon meg tud tapadni. Azért is alkalmas több, eltérő tulajdonságú felületeken alkalmazni, mert nem reped, mivel rugalmas anyag. Kültérre azonban nem javasolt, mivel vízbázisú festékről van szó.

  

Akrilfesték tulajdonságai

Az akrilfesték olyan vízbázisú festék, amely vízben oldódik, de száradás után vízállóvá válik.

A gyártók eltérő pigmentkoncentrációval állítják elő a különböző ezt a típusú festékeket. Tehát a hobbyfestésre szánt akrilfesték színeinek teltsége és mélysége eltér a profi művészkellékként gyártott festékétől. Emiatt azonban ne aggódjunk, hiszen a hobbyfestéknek gyártott akril festék is jó minőségű, ha magának az akrilfestéknek az alaptulajdonságait nézzük. Ráadásul a hobbyfesték tökéletes választás a kísérletezgetésre, az ismerkedésre, főleg egy gyerek esetében.

Az akrilfestékeket, mivel több rétegben kerülhetnek fel a palettára, négyféle típusba sorolhatjuk a fedőképességük alapján. Létezik áttetsző, félig áttetsző, valamint félfedő és fedőfesték is. Ezzel, illetve ezek jelzésével érdemes tisztában lennünk, attól függően, hogy milyen mélységben tanítjuk éppen festeni a kicsit. Hiszen általános iskolás, legalábbis alsó tagozatos korban először a színek kikeverése, és a különböző kreatív játékok, ábrázolási módok és témák kötik le a gyerekeket. A több réteggel való kísérletezést körülbelül 10-12 éves korban érdemes óvatosan elkezdeni.

Az akrilfestékhez sok vizet kell használnunk, az ecsetet mindig vízben kell átmosni. Ezt azonban már a vízfesték használatakor is megszokhatták a gyerekek, ezért nem lesz vele különösebb problémánk.

Az akril kémiai tulajdonságaiból fakadó előnye, hogy nincsen kellemetlen, átható szaga. Emiatt is bátran használhatjuk gyerekekkel.

 

Ecset akrilfestéshez

Anyag

Ecset akril festéshezAz akrilfestékhez egyaránt használhatunk eredeti szőr ecsetet, de műanyagból készült szálasat is. A puhább szálakból álló természetes ecsettel könnyebb festeni, éppen ezért sokan emellett a típus mellett érvelnek. Azonban mások kizárólag a műanyagot ajánlják, mivel a keményebb műanyagszálú ecsetek jellemzően ellenállóbbak a festékek kémiai összetevőivel szemben, így a szintetikus akrilfestékkel szemben is. Érdemes tehát mindkét típust kipróbálni, és a saját tapasztalataink alapján dönteni. Egy dologra azonban fontos odafigyelnünk, méghozzá arra, hogy az ecset folyamatosan legyen egy vizes tartályban, pohárban vagy edényben, mert az akrilfesték gyorsan szárad, és ha nem figyelünk oda, hamar lemondhatunk az ecsetünkről.

 

Méret

Az ecsetek mérete igen széles skálán mozog. A vastagságuk alapján számozzák az ecseteket. A legvékonyabbak értelemszerűen az apró részletek kidolgozására használhatóak, a legnagyobbak pedig nagy felület lefedésére. Így igazából több különböző méretű ecsetre lesz szükségünk. Azt azonban, hogy milyen méretű ecsetek kellenek nagyobb számban, a szokásaink, a festés módszere határozza meg. A kezdő ecsetszettben mindenképpen legyen a vékony és a vastag ecsetek mellett közepes méretű is. Később alakíthatjuk a készletet. Kizárólag vékony, vastag, vagy közepes ecsetekkel kár feltölteni a készletünket, az a legszerencsésebb, ha többféle méret van a készletünkben. Az ecseteket egyébként vastagságuk alapján számozzák. A 0-ás a legvékonyabb ecsetet fedi, és ahogy növekednek a számok, úgy vastagodnak az ecsetek is.

 

Forma

Az ecset formáját a technikánk, valamint a kép stílusa határozza meg. A hegyes végű ecsettel lehet az aprólékosabb részleteket festeni, a lapos ecsettel inkább fedünk, színezünk. Így az ecset kiválasztását ebben a kérdésben is a használat módja befolyásolja. Ahogy az ecsetek vastagságát, úgy a formáját is érdemes úgy válogatni, hogy ilyen is, olyan is rendelkezésünkre álljon, amikor festünk.

  

Akrilfesték hígítása, oldása

Hígítók

Az akrilfestéket nem szabad oldószerekkel keverni, így például terpentint sem javasolt használni a hígításához. Helyette egyszerű, festékbolti hígítót érdemes használnunk. A hígítóval egyébként a festéket is le tudjuk mosni az ecsetről.

Az akrilfestéket egyébként vízzel szokták hígítani. Festés közben pont úgy használjuk, mint a vízfestéket.

A gyakorlottabbak beszáradásgátló folyadékot, és egyéb adalékanyagokat is használnak a kényelmes és hatékony festéshez. Ezeket azonban mi kísérletezzük ki, ne engedjük, hogy gyermekünk hozzájuk férjen.

 

Adalékanyagok, médiumok

A különböző, úgynevezett médiumok használata már a gyakorlottabbak, a profibbak módszere. Ezekkel az adalékanyagokkal a vizuális élményt, a festék megjelenését tudjuk befolyásolni. Mikor már gyakorlottabbak vagyunk, nyugodtan utánanézhetünk ezeknek az anyagoknak, amelyeket pedig kipróbáltunk és beváltak, azokat hozzákeverhetjük a gyerekek festékéhez, attól függően, hogy milyen végeredmény a célunk. Ilyen médiumok a mattosító vagy épp a fényesítő paszták és gélek, de a már említett, száradást lassító is ide tartozik.

 

Akrilfestés lépésről lépésre

Akril festés lépésről lépésreA következő néhány pontban a legalapvetőbb módszert vázoltuk fel. Ezek mentén a szabályok mentén taníthatjuk meg a gyerekeket a festés alapjaira. Így aztán portrét, tájképet, csendéletet is lehet festeni. Persze ezeknek a szabályoknak a követése azon is múlik, hogy mekkora gyereket, és milyen szándékkal tanítunk festeni. Ehhez igazítsuk a játékos tanulást, a színekkel, állagokkal, technikákkal való ismerkedést.

 

1. Tervezés

Először érdemes előre átgondolni, hogy mit szeretnénk megvalósítani, és hogyan. Ehhez kell igazítani a további lépéseket.

2. Alapozás

Először felviszünk egy egyszínű alapozóréteget, ezután következhet a festés. Ilyenkor egyszerűen átkenjük a vásznat a festékkel. Jól fedő festéket kell alapozónak használnunk, és világos színt.

3. Segédvonalak

Érdemes az eltervezett kép alapvonalait halványan felrajzolnunk, Főleg, ha fénykép után festünk.

4. Színkeverés

Ha elterveztük, milyen színeket használunk, kikeverjük őket. A sárga, piros és kék alapszínekből keverhetjük ki a többit, a fehér hozzáadásával halványítjuk őket, telítettségükből és élénkségükből veszünk el vele.

5. Az első réteg felfestése, leegyszerűsített színek és formák, pozitív és negatív terek

Az előre átgondolt, eltervezett téma árnyékait, világosabb és sötétebb részeit felvázoljuk, néhány színnel, szinte csak a kontraszttal játszva. Ezeket fogjuk tovább árnyalni festéskor, de a sötétebb és világosabb terek, azok formája, helye ilyenkor kerül fel a vászonra.

6. A már meglévő színek árnyalása, a részletek felfestése

Az elnagyolt, sötét-világos tónusokon alapuló képet most kezdjük el árnyalni, a színeket tovább bontjuk, a formákat kidolgozzuk, majd az apróbb részletek következnek, hegyes és vékony ecsettel.

 

Akrilfestési technikák

Nagyon sok festési technika létezik, amatőr és profi is. Az egyik legismertebb technika az impasto, amikor vastag festékréteget kenük a vászonra. Ezek elnagyolt, vastag vonalak, tömény és karakteres festékhasználat. Gondoljunk az impresszionisták képeire. Ezzel a technikával is lehet kísérletezni. Azonban a kicsik, gyerekek esetében inkább az alapvonások megismerése lehet a reális cél.

Egy másik módszer az, amikor inkább kevés festéket használunk, és vizesen festünk. Teljesen más hatást kelt az ilyenfajta technika. Például az “egy mozdulat festés” technikája is ezen alapszik. Ilyenkor az akril vízfestékhez hasonló tulajdonságaival élve játszunk az árnyalatokkal.

 

Webáruházunkban többféle festék és ecset is kapható.