Blog

Felkészülés az iskolára

2020.08.14 16:28
Felkészülés az iskolára

A közelgő szeptember leggyakoribb kérdései: Milyen felszerelésre lesz szükség az iskolában? Mire figyeljünk egy-egy eszköz kiválasztásakor? Hogyan készítsünk fel lelkileg egy első osztályost a rá váró változásokra? Egyáltalán, hogyan szervezzük meg az iskolakezdést, milyen bevásárlólistát írjunk? A bejegyzésből minden kiderül.

Felkészülés az első osztályra

Az első osztály megkezdése bizony sarkalatos pont. Mindenki életében változást hoz. Az új életvitelre lelkileg és mentálisan, de praktikus szervezéssel is fel kell készülni. Mire érdemes odafigyelnünk? Először is arra, hogy már a nyár közepétől, végétől elkezdjünk beszélgetni a rá váró változásokról. A felkészülés másik része gyakorlatiasabb: az iskolai eszközök kiválasztása és beszerzése.

Hogyan készítsük fel a kicsit az iskolakezdésre?

Az óvodához képest az iskola több dologban is változást hoz. Néhány kompetencia fejlesztése sokat segíthet a kicsinek abban, hogy zökkenőmentesen vegye az új akadályokat. Nem kell semmi komolyra gondolni, néhány játékos feladatra és beszélgetésre.

Nézzük például az egyik legsarkalatosabb pontot, a szabálykövetést. Az iskolában már jóval több szabály hálózza be a kicsi mindennapjait. Erre nagyon jól fel lehet például készíteni néhány megfelelően szórakoztató és okosan összerakott társasjátékkal. A szabálykövetés mellett a konfliktusok helyes kezelését és a kommunikációs készségeket is erősíti a társasjáték, így aztán a játék a szociális kompetenciákra is kihat.

Az önállóság kialakítása a másik fontos kérdés, mert ezen a téren is nagy változást hoz az iskola. A korának, képességeinek megfelelő feladatokban hagyjuk, hogy maga érvényesüljön, egyedül elvégezze azokat. Ebben a korban már a házimunka könnyebb részét, portörölgetést, terítést is érdemes rábízni. Önállóbb lesz tőle, a felelősségtudata és a kötelességtudata is fejlődik

A koncentráció terén is érdemes odafigyelni a jövendőbeli kisiskolásunkra. Játékos mondókákkal vagy épp összetettebb feladatokkal, komplexebb játékokkal fejleszthetjük őt ezen a téren.

A felkészülés legfontosabb része azonban a kicsi lelki felkészítése az iskolára. Beszélgessünk vele sokat arról, hogy mi fog rá várni ott, mely barátaival fog egy osztályba járni, milyen izgalmas változások várnak rá. Próbáljuk meg pozitívan feltüntetni az iskolát, nehogy szorongani kezdjen, mert az hosszútávon is megnehezíti az első hónapjait. Őszintén beszélgessünk vele a tanórákról és a fegyelemről is, ne érjék őt váratlanul az új szabályok. Azonban magát az iskolát pozitív és izgalmas kalandként érdemes emlegetni neki. Nyáron többször elsétálhatunk vele az iskola felé, és beszélgethetünk közben a mi iskolás emlékeinkről vele.

 

Hogyan készítsük fel a kicsit az iskolakezdésre?

 

Milyen felszerelésre lesz szüksége?

Most pedig nézzük a hírhedt bevásárlólistát. Mire van szüksége egy elsősnek? Mire figyeljünk oda az eszközök kiválasztásakor?

Iskolatáska és tolltartó

A két legfontosabb iskola eszköz az iskolatáska és a tolltartó. Ezek kiválasztásába vonjuk be a kicsiket, így nagyobb örömmel várják majd az iskolát, büszkeséggel tölti el őket az önálló döntés meghozása, és persze arról sem feledkezzünk meg, hogy az ő eszközeikről van szó. Néhány fontos kritérium mentén szűkítsük le azonban a választható eszközök sorát.

Az iskolatáskák tekinteténen például fontos, hogy odafigyeljünk az ergonómiai elvárásokra. Ergonómiai szempontból ugyanis az az ideális iskolatáska, amelyik nem ér lejjebb a kicsi medencéjénél, a háta pedig nem szélesebb a gyermek hátánál. Magassága pedig a gyerek tarkójáig tart. A táska ne legyen nehéz, és érdemes a merevfalúak közül választani.

 

A tolltartóknál is van néhány szempont, melyekre a kisiskolások, főleg az első osztályosok esetében érdemes odafigyelni. A tolltartó legyen praktikus, és könnyen pakolható. A ceruzákat és más eszközöket gumis füllel lehessen rögzíteni, és érdemes olyan tolltartót választanunk, amelynek merev a fala, hogy megvédje a kicsi íróeszközeit. Ezek a merev tolltartók lehetnek kihajtható füllel rendelkező klapnisok, vagy épp emeletes tolltartók. Helygazdálkodás szempontjából mindkettő megoldás ötletes és hatékony.

Füzetek és írószerek

Az első osztályosoknak persze füzetekre és írószerekre is szükségük van. Az ajánlások szerint általában 5-6 db vonalas füzetre van szüksége az elsősöknek. Ezek még nem spirálfüzetek, hanem egyszerűen összetűzött, és kisméretű füzetek, melyekben külön vezetővonalat tüntettek fel az írás tanulásához.

A legtöbb iskolába 2-3 négyzetrácsos füzetre is szükség van, valamint egy hangjegyfüzetre. Ezeket a füzeteket is kis méretben, összetűzött formában érdemes beszereznünk. Rajz és technika tantárgyakhoz szükség lesz egy-egy gyűjtőmappára és félfamentes A4-es rajzlapokra, színes papírokra, valamint 2-3 csomag írólapra.

Szükség lehet még ragasztóra, vízfestékre és temperára. Festékekből érdemes jó minőségűt vásárolnunk, hozzájuk pedig több méretben tartozzon ecset, legalább háromféle vastagság ajánlott, valamint törlőrongyra és ecsetes tálra is szükség lesz. Olló és hurkapálcika, valamint gyurma szokott még a felszerelés része lenni. Sokszor egy pakkba előre csomagolva is elérhetőek ezek a rajzórai felszerelések. Ha ezek mellett döntünk, ellenőrizzük le az eszközök minőségét. A hagyományos HB-s ceruzák és vonalzók mellé általában egy piros-kék végű ceruzát is szoktak kérni az alsó tagozatos tanítók. Ha előre feltöltött tolltartót választunk, ellenőrizzük le, hogy tartalmazzák-e ezeket a ceruzákat, illetve legalább két radírt és egy faragót. A színesceruzák esetében minél strapabíróbbat vegyünk, ma már vannak olyan kialakítású szettek, melyek nehezebben törnek el, a még ügyetlenebb kisgyermekek esetében ez a választás praktikus lehet.

 

Felkészülés az iskolára

Egyéb felszerelés

Az első osztályosoknak speciális felszerelésre lehet még szüksége. A számok, színek, formák és minták gyakorlása miatt általában egy csomag piros-kék színű korongokra, számolópálcikára, logikai készletre és papírból készült órára lesz szükség. Ezek az eszközök még ismerősek lehetnek a saját gyerekkorunkból: a korongok évtizedek óta dobókocka formájú dobozban kaphatóak, a logikai készlet eltérő színű síkidomokat tartalmaz. Az említett eszközök mellett előfordulhat, hogy játékpénzt, számolókártyát, mérőszalagot is kérnek a tanítók.

Mivel a gyermek reggeltől délutánig az iskolában tartózkodik, szüksége van tisztasági csomagra, törölközővel, kis tükörrel, szappannal, valamint papírzsebkendővel és saját pohárral.

Mi kell a nagyobbaknak?

Nagyobb gyerekek esetében egyszerűbb dolgunk van. Alsó tagozatban nekik is szükségük van tisztasági felszerelésre és rajzeszközökre, és persze füzetekre. A logikai készletet és társait azonban elég egyszer beszereznünk. A füzetek alsó tagozatban még legyenek összetűzve, a spirálfüzetet csak felső tagozattól kezdve érdemes használni. A tolltartó alsó tagozatos gyerekeknél még jó, ha merevfalú, és gumigyűrűs kialakítású a ceruzák rögzítéséhez, bár negyedik osztálytól már választhatjuk akár a bedobálósat is.